Charles Rennie Mackintosh

Charles Rennie Mackintosh
- fotel (1904 rok)

Margaret MacDonald

Margaret Macdonald Mackintosh
- fragment obrazu The Story of Willow Wood (1904 rok)

Wzór: Chimeraluczowa postać "Czwórki z GLASGOW", Charles Rennie Mackintosh, działał jako architekt od 1889 roku, największe sukcesy osiągając w okolicach roku 1900. W jego projektach widoczna jest szczególna bliskość angielskim artystom z kręgu Arts and Crafts. Surowe, kamienne budowle nawiązują do angielskich oraz rodzimych, szkockich siedzib wiejskich, ponadto mają nieregularne bryły, takież rozmieszczenie i kształty okien, metalowe elementy fasad.

Mackintosh z przyjaciółmi, siostrami Macdonald i Herbertem MacNairem (z którymi z czasem połączyły go więzy rodzinne), przesiąknięci byli angielskimi ideami dzieła całościowego i domu jako dzieła sztuki. Projektowali proste, wysokie, szczebelkowe krzesła, szafy, toaletki i kabinety o prostych liniach i podziałach, z dużymi, pustymi płycinami i drobnymi ornamentami z emalii, szkła, metalu, a także inne elementy wystroju.

Charakterystyczne dla ich twórczości są, inspirowane prerafaelityzmem oraz dziełami Beardsleya i Tooropa, smukłe, fantasmagoryczne postacie oraz stylizowane kwiaty róży. Te i inne elementy umieszczone w pajęczynie długich, cienkich linii przywodzą na myśl celtyckie ornamenty. Mają też konotacje mistyczne i symboliczne.

Dzieła "Czwórki z Glasgow" można podziwiać przede wszystkim w Glasgow. To m.in. House for an Art Lover przy Dumbreck Road i Glasgow School of Art przy Renfrew Street oraz herbaciarnie przy Sauchiehall Street. Wystrój własnego mieszkania Mackintosha został przeniesiony do Hunterian Museum and Art Gallery przy University Avenue. Warto odwiedzić także położone poza Glasgow wille: Windyhill w Kilmacolm i Hill House w Helensburgh.

Działalność artystów szkockich została dostrzeżona przede wszystkim w Wiedniu i to na secesję wiedeńską mieli oni największy wpływ... dalej


1 2 3 4 5 6