Peter Behrens

Peter Behrens
- willa w Darmstadt
(1901 rok)

Jugend

Okładka czasopisma Jugend (1896 rok)

August Endell

August Endell
- Hackesche Höfe w Berlinie (1906 rok)

Wzór: ChimeraIEMIECKI Jugendstil jest najbardziej eklektyczny spośród wszystkich odmian secesji. W Niemczech działali Josef Maria Olbrich oraz Henry van de Velde, którzy przynieśli z Wiednia i Brukseli elementy charakterystyczne dla tamtejszych odmian secesji. W architekturze i sztuce niemieckiej obecne są także bezpośrednie wpływy angielskiego ruchu Arts and Crafts.

Te ostatnie - za przyczyną księcia Hesji Ernsta Ludwiga, wnuka brytyjskiej królowej Wiktorii, który zapoznał się z osiągnięciami ruchu podczas swej podróży do Anglii. W 1899 roku książę zaprosił do Darmstadt m.in. wspomnianego Josefa Marię Olbricha z Wiednia i Petera Behrensa, żeby założyli kolonię artystyczną. W ramach kolonii powstały na wzgórzu Mathildenhöhe w otoczeniu parkowym domy artystów i inne obiekty.

Z kolei w Weimarze na dworze księcia von Sachsen-Weimar-Eisenach przez kilkanaście lat od 1902 roku przebywał działający wcześniej w Belgii Henry van de Velde. Zorganizował on w tym mieście w oparciu o idee ruchu Arts and Crafts seminarium rzemiosła, które z czasem przekształciło się w szkołę rzemiosła artystycznego. Zbudował też na terenie Niemiec dla bogatych zleceniodawców kilka willi wraz z całym wyposażeniem (m.in. willę Esche w Chemnitz). Okazuje się, że popełnił coś także w miejscowości leżącej obecnie w granicach Polski - w Trzebiechowie.

Ale pierwszym i najistotniejszym centrum niemieckiego Jugendstilu było Monachium. To tu w latach 1897-1898 powstał budynek atelier fotograficznego "Elvira" (proj. August Endell), ze słynnym "smoczym" ornamentem na fasadzie. To tu w 1898 roku Hermann Obrist, August Endell, Peter Behrens i in. powołali do życia warsztaty artystyczne (Vereinigte Werkstätten für Kunst und Handwerk), które wytwarzały wysokiej jakości rzemiosło. To tu w końcu ukazywały się najważniejsze czasopisma artystyczne epoki - "Jugend" (od którego nazwę wzięła niemiecka odmiana stylu) i "Simplicissimus".

Miejscem bezpośrednio oddziałującym na tereny Niemiec należące obecnie do Polski był Berlin. Tu również ukazywało się ważne pismo: "Pan". Powstawały nowoczesne obiekty, takie jak Hackesche Höfe - zespół secesyjnych kamienic powiązanych przejściowymi dziedzińcami, autorstwa Augusta Endella. Chociaż właściwie mało już kojarzy się on nam z secesją - bardziej z późniejszą architekturą, może z art deco lub kubizmem.

W większości miast niemieckich powstawały jednak wciąż budowle osadzone w tradycji Landhausu, z wykuszami, wieżyczkami, czasem z elementami muru pruskiego - i ornamentem secesyjnym.

A tutaj nasza relacja z pozostającej pod wpływem secesji niemieckiej RYGI.




1 2 3 4 5 6